خرید‌های عجیب تیم استقلال ؛ بت‌من‌های فیک!

هنر بازیکن گرفتن بسیار مهم است. از این جهت که خرید یک بازیکن خوب نه تنها می‌تواند کیفیت تیم را بالا ببرد بلکه باعث می‌شود باشگاه با فروش او درآمد کلانی داشته باشد. در باشگاه استقلال ، اما سال هاست مشخص شده آن‌ها چنین هنری ندارند. استقلال تهران در دو فصل گذشته معدن هزینه بوده و با وجود فروش میلیاردی بعضی بازیکنانش، همچنان بدهکار است و موفق نشده در بحث درآمدزایی، حرفی برای گفتن داشته باشد. از سال گذشته که امیرحسین فتحی مدیریت باشگاه را به عهده گرفت، اغلب بازیکنانی که برای تیم جذب شدند، خرید‌های ناکام بوده‌اند. البته باشگاه استقلال  قبل از فتحی هم خرید ناکام کم نداشته ولی در یک سال و اندی گذشته، این باشگاه هزینه‌های بیهوده زیادی کرده است.

لوگواستقلال

خرید‌های ناکام فصل قبل
مرتضی تبریزی؛ از سال گذشته تا به امروز همه استقلالی‌ها امیدوارند دوران افول او به پایان برسد و در یک مسابقه مثل بتمن ظاهر شود و همه توپ‌ها را گل کند و مردم را انگشت به دهان بگذارد. منتها طرفداران نمی‌دانند چرا آن روز نمی‌رسد!
طارق همام؛ قاعدتاً خرید خوبی بود و باید در زمین با حرکات انفجاری‌‍‌اش با گلسازی‌هایش چشم‌‎ها را نوازش بدهد ولی او هم خاری شد در چشم طرفداران. اکثر هفته‌های فصل را مصدوم بود. دو، سه بار هم علیه باشگاه حرف زد. آخرش هم رضایتش را مفت و مجانی دادند! یکی هم نیست بگوید باشگاه اسماعیلی مصر ۳۰۰، ۴۰۰ هزار دلار برای رضایت او نداده است؟!
الحاجی گرو؛ روزی که آمد می‌گفتند این‌قدر انگیزه دارد که همین الان به زمین برود هر مسابقه چند تا گل می‌زند و تیم‌های حریف را یکی یکی قربانی می‌کند. او به زمین رفت و همه دیدند قصه‌هایی که درباره‌اش می‌گفتند، درست نبوده. گرو چند میلیارد روی دست باشگاه هزینه گذاشت.
مارکوس نیومایر؛ افتخاری به جذب او و گرو تن نداده بود ولی فتحی نیامده لیست را از شفر گرفت و این دو بازیکن را خرید. نیومایر هم بیشتر تماشاگر بود تا بازیکن. چند میلیارد هم روی دست استقلال هزینه گذاشت. دلال او و گرو بعد از انتقال آن‌ها خوشبخت شد و الان در قلب اروپا ایام را به کام سر می‌کند.
ایسما؛ فلسفه خرید او را هم کسی نفهمید. قرار بود تنومند بودنش به کار استقلال بیاید و یکی یکی مدافعان حریف را قلع و قمع کند. این وسط، اما فقط ایسما، استقلال را با گرفتن ۲۴۰ هزار دلار با خاک یکی کرد!
گادوین منشا؛ مهاجم دیپورتی قرمز‌ها را باشگاه استقلال  با فراغ بال و با خوش‌اشت‌هایی خرید. از او هم خاطره‌ای در استقلال فصل قبل باقی نمانده جز آن ۲۴۰ هزار دلار مفتی که گرفت و رفت!

خرید‌های نه چندان موفق فصل جدید
سیاوش یزدانی؛ استقلال جوری با خرید او چشم بازار را کور کرد که طرفداران نوید یک کارلوس پویول عصر جدید فوتبال را می‌دادند. سیاوش، اما تا اینجای فصل بیشتر از اینکه بازی کند محروم بوده!
علی دشتی؛ با دریبل چند بازیکن استقلال در فصل گذشته حکم ورود به این تیم را گرفت. دشتی این‌قدر بد بوده که جایی در ترکیب نداشته باشد. استراماچونی فعلاً هم این بازیکن را به دلیل بی‌انضباطی به باشگاه سپرده. خرید او هم طعم شکست داشت.
محمد بلبلی؛ طعم شیرین خرید یک استعداد ناب بدجور به دهان استقلالی‌ها تلخ آمد. قرار بود بلبلی را بگیرند و رگه‌های فوتبال تکنیکی ایرانی را در ساق‌های او به هواداران نشان دهند. بماند که نمی‌دانستند او چند جا قرارداد داشته و کمیته انضباطی حکم محرومیت شش ماهه‌اش را نوشته. بلبلی فعلاً در خانه نشسته و پولش را می‌گیرد و احتمالاً به ریش استقلالی‌ها می‌خندد!
آرش رضاوند؛ از سری بازیکنانی است که در تیم‌های معمولی خوب است ولی در تیم بزرگ… البته بیش از بازی او، این مدل موهایش است که آپدیت و به‌روز شده. بازیکنی که اصلاً نتوانسته مقداری از توانایی خود را در استقلال نشان دهد.
مسعود ریگی؛ قرار بود در میانه میدان همه هافبک‌های حریف را درو کند منتها داس دست دیگران است و او نقش خوشه گندم را بازی می‌کند. شاید مسعود در تیم دیگری خوب بود ولی استقلال جایی نیست که بتواند خودش را نشان دهد.
حسین پورحمیدی؛ وقتی رحمتی رفت و حسینی ماند باشگاه وعده داد یک رقیب چغر و بدبدن برایش بیاورد. آن رقیب چغر پورحمیدی است!
میلاد باقری؛ بعد از درخشش در مس کرمان و لیگ یک او را خریدند. احتمالاً فکر می‌کردند استقلال در حد همان لیگ یک است. باقری هر چند تلاشش را کرده ولی اصلاً جایی در ترکیب استقلال ندارد.

نتیجه
باشگاه استقلال  در دو نقل و انتقالات فصل گذشته چهره‌ای کاملاً بازنده و شکست‌خورده داشت. منتها باشگاه احتمالاً به چیز دیگری فکر می‌کند که تیام و حسینی و اللهیار را هم فروخت. اگر این مدیریت به قوت خود باقی بماند، باید دید در زمستان چه دسته گل‌های دیگری به آب می‌دهند. البته خرید یکی مثل پاتوسی در فصل گذشته خوب بود. منتها باشگاه طاقت نیاورد یک خرید خوب داشته باشد و سریع او را هم رد کرد!